Stop Desertifikaci

Přiblížení

Je to s podivem, ale kdysi dávno největší poušť světa Saharu pokrývali bujné lesy. Posledních 13 000 let je ale Sahara jedním z nejnevlídnějších míst pro život na zemi.

      

Zde by, jsme vám chtěli nastínit, jak by takováto přeměna, která by pomohla Saharu zalesnit a kladně tak přispět v mnoha měřítkách, mohla probíhat.

     

Jak již bylo řečeno v předchozím, základním princip zalesnění Sahary spočívá v tomto:

- v rozestupech postavit obrovské fotovoltaické elektrány, které by měli dostatečný rozestup kolektorů tak, aby nenarušovaly současné biotopy a život zvířat a samozřejmě by splňovaly nejpřísnější ekologické podmínky.

Takto získaná energie by se využívala k napájení velkých odsolovacích zařízení na pobřeží, odkud by se odsolená "sladká" voda rozváděla soustavou přečerpávacích zařízení a kanálů dále do pouště, kterou by takto zavlažovala. Na toto by navazovalo její postupné zúrodňování a zalesňování.

 

V oblastech se samovolnou přeměnou, by tato přeměna měla probíhat v několika stupních

0. stupěň - poušť - současný stav

 

 

1. stupeň - polopoušť

 

 

2. stupeň - suchá savana

 

 

3.stupeň - vlhká savana

 

 

4. stupeň - tropický les

 

 

5. stupeň - subtropický les

 

 

Mezi další projekty, které se snaží zalesnit Saharu je prorazit kanály propojující Středozemní moře, popř. Atlantský oceán s centrální částí Sahary a zatopit oblast Bodélé-Ouaddai-čadské jezero v Čadu a oblast Ténéré v Nigeru, čímž by vzniklo obrovské slané jezero. Smyslem tohoto by mělo být zvýšené odpařování vody, z něhož by se tvořily mraky, které by se poté vysrážely nad Saharou a působily by tím závlahu samotné Sahary.

 

 

Z dalších aktivit, které mají zabránít rozpínání Sahary, je "zelená zeď".

Africké státy chtějí napříč svým kontinentem vybudovat pás stromů, jímž chtějí zastavit rozšiřování Sahary. Projekt takzvané "Velké zelené zdi" na svém vůbec prvním summitu v Čadu podpořilo jedenáct afrických států, kterým kvůli postupu pouště hrozí hlad. Nápad se objevil už před pěti lety, dosud ale chyběly peníze na jeho provedení. Rozpočet zatím nebyl stanoven a pozorovatelé se podle BBC obávají, že se státy nedokážou na realizaci dohodnout.

Sahara již začala pomalu pronikat do zemí na svém jižním okraji a pohlcovat jejich úrodnou půdu. Některým státům tak podle pozorovatelů hrozí nejhorší potravinová krize za posledních 30 let.

Jedenáct států by nyní postup pouště chtělo zastavit. Plánují vysadit pás lesa o šířce 15 kilometrů a délce 7 775 kilometrů, který by procházel státy Burkina Faso, Džibutsko, Eritrea, Etiopie, Mali, Mauritánie, Niger, Nigérie, Senegal, Súdán a Čad. Skládat by se měl ze stromů, které se adaptovaly k životu v tamních podmínkách. V úvahu přichází až 37 druhů rostlin. Lesní pás má především zpomalit erozi půdy způsobenou ostrými větry.

 

             

Vyhledávání

Kontakt

Greendesert